DS 3 Crossback E-Tense - Луксозният компактен SUV на Stellantis

Категория

EV Ревюта

Дата на публикуване

25.05.2024

Автор

Дани

DS Automobiles е френска автомобилна марка, която е част от Stellantis групата. Марката DS първоначално започва като премиум подразделение на Citroën през 2009 година, но през 2014 година се отделя и става самостоятелна марка. DS Automobiles се фокусира върху луксозни и иновативни автомобили, като предлага модели, които се отличават със стилен дизайн, високо качество на изработка и най-нови технологии.

Задвижване / платформа

Common Modular Platform (CMP) е модуларна платформа за автомобили. Тя е споделена платформа с бензинов и дизелов двигател с мощност 100 – 130 к.с., а електрическата версия е най-мощната със 156 к.с и вече ни е добре позната от други модели на Stellantis групата. Както може да се отгатне от мощността, това е “второто поколение” на платформата e-CMP, която включва и малко по-голяма батерия с използваем капацитет от 50,8 kWh.

Информацията дали това е “поколение” или просто ревизия на платформата е спорна, но според каталога на Opel, Wikipedia, Carwale и Autoexpress e “Gen 2” и в тази статия ще се обръщаме към тази версия на платформата като “второ поколение е-CMP”.

Както е стандартно за платформата се предлага само версия със задвижване на предните колела (FWD). Подобно на всичките си братя, модела се предлага само с един вариант на електрическото задвижване, като то се смята за “един от видовете задвижване” редом с бензин и дизел. Stellantis на този етап предпочита да разглежда електромобилите като вид задвижване на модел, а не като отделни автомобили (EV) с различно задвижване. От това произлизат много компромиси – аеродинамика, стандартна и споделена визия за различните задвижвания, липсата на багажно пространство под предния капак и др. Споделената визия между различните задвижвания понякога се смята и за плюс от клиентите, особено тези, които не желаят да изпъкват като фенове на електромобилите.

Екстериор

В екстериора на автомобила дизайна е бил водещ над функционалността. Визията на предницата включва огромна хищна решетка, която е останала от ДВГ версиите. Тя е украсена с блестящи акценти, които в комбинация с фаровете създават усещането, че са диаманти.

Фаровете са DS MATRIX LED VISION и са стандартни за нивото на оборудване OPERA. Дневните светлини са две успоредни линии, които подчертават контура. Тавана и колонките са в цвят Perla Nera Black, което допринася за по-луксозната визия.

В задната врата има интересен дизайнерски елемент, който дори пречи на функционалността на автомобила, но е отличителен знак. В този акцент е преместен говорителя на озвучителната система в интериора. Той значително намалява видимостта от задните седалки, но това едва ли би притеснило водача.

Други отличителни елементи от екстериора са големите лети джанти 18’’ NICE и цвят Diva Red на купето, който е най-скъпия цвят от всички налични опции. Предлагат се общо 9 цвята и 4 разновидности на джанти за различните нива на оборудване.

Интериор

В интериора преобладават ромбоидните форми. Централната конзола, управлението на климатика и функциите на навигационната система, въздуховодите и дори старт бутона са в тази форма.

В интериора правят впечатление множество акценти. Модела, който снимахме е с интериор “КОЖА NAPPA BASALT BLACK”. Кожените седалки на този интериор са с визия като на спортен автомобил, изградени са от много на брой парчета формиращи линия по средата на седалката. По бордовете на седалката и по вратите се забелязват акценти, които изглеждат като нарисувани върху кожата със златна “боя”.

Преживяване на потребителя

Още с приближаване на автомобила той разпознава ключа и се отключва, с това скритите заради аеродинамиката дръжки във вратите излизат навън, за да може потребителя удобно да си отвори вратата.

Шофьорската седалка и огледалата са електрически, волана е регулируем във всички посоки. Седалката е удобна и с интересен релеф. Волана е кожен и има луксозно усещане от материала, шевовете и ръбовете по него.

За включване на автомобила се налага да бъде натискан и задържан повече от секунда бутона за старт, това е първия момент, в който преживяването се чупи. Избора на посока на движение се прави посредством джойстика на централната конзола. За включване на режим “B” (рекуперация) се налага още веднъж лоста да бъде дръпнат към “D”.

Волана е лек, управлението е лесно. Усещането в педала на спирачката е много странно, защото Stellantis слагат рекуперацията в хода на педала на спирачката, това го прави индиректен, непостоянен и непредсказуем. Често при приближаване на кръстовище се налагат няколко корекции на педала на спирачката за да се постигне плавно спиране.

Дисплеите са малки, но с добра разделителна способност и добре изглеждащ дизайн. Интерфейса се усеща бавен и зле подреден. Много от функционалностите са в менюта и се налагат по няколко натискания за да се стигне до тях.

Системите за стабилност и сигурност са тромави и се намесват само в краен случай. Камерите са паркиране са удобни, смяната на проекцията помага за по-лесно паркиране, въпреки, че автомобила е относително малък, с 360 градусовите камери е по-удобно за маневриране.

Пространството на предните седалки е много удобно, но ако хората на предните седалки са по-високи, на задните седалки остава много малко място за пасажерите и краката им. Багажника с обем 350 литра е нормално голям за този клас автомобили, като липсва багажно пространство под кората на багажника.

Този електрически автомобил е много подходящ за всякакви градски нужди, за превозване на деца в ежедневието, за младежи или дами с желание да карат по-стилен автомобил. Важно е да се отбележи, че това е много луксозен автомобил за класа на PSA и Stellantis, но качеството на материалите и изработката не са измерими с автомобили в клас Bentley и луксозните модели на Mercedes.

Пробег

Пробегът е много относителна тема, той е функция на батерията и разхода. Батерията е лесно да бъде уточнена, в случая тя е новата батерия от второто поколение на платформата с 54 kWh и използваеми 50,8 kWh. Според WLTP автомобила е способен да измине 400 км, това би значело среден разход от 12,7 kWh/100km, но ние направихме собствен тест.

Разхода е много относителен, той варира от околна температура, скорост и условията на шофиране. Ако приемем, че нашият тест се проведе през пролетта при температури от 15 до 22 градуса, разхода извънградско от София до Видин и обратно беше 17,6 kWh/100km, а разхода градско беше около 19,3 kWh/100km. Това би позволило пробег от 290 км извънградско и 240 км градско.

Цена *

Цената на модела започва от 60 000 лв. за версиите с бензинов двигател. Първата електрическа версия е на цена от 93 100 лв. за версията BASTILLE. Ако добавите по-големи джанти 18″, по-голяма навигация 10.3″, масаж на седалката на шофьора, отопляеми предни седалки, 11kW бордово зарядно, 360 градусови камери и още малко по-луксозен интериор, вече сте на ниво OPERA, което е на цена от 104 000 лв. Към него допълнително може да бъде поръчан и цвят на автомобила, аудиосистема HiFi FOCAL Electra® (2150 лв.), DS MATRIX LED VISION (1600 лв.) и Пакет Drive Assist включващ – Active Safety Break, адаптивен круиз контрол и позициониране в пътната лент (1480 лв.).

* (цените са актуални към 04.2024, за по актуални посетете сайта на вносителя)