Началото
Здравейте, преди две и половина години не си представях, че ще имам електрическа кола, а какво да говорим за две. При мен най-голяма ескалация имаше в момента, в който дизеловото гориво изчезна от бензиностанциите в Южна Англия. Основно поради презапасяване на потребителите, нарушените доставки заради ковид и блокирани рафинерии от страна на Stop the Oil. Допълнителна информация тук.
Озовах се обратно в 90те години, когато в България беше въведена купонната система. Както за горивата, така и за стоките първа необходимост. Като много други първо разглеждах опцията с хибридните автомобили, поради това, че не можех да се доверя на кола с Батерия да изкара 350км+ с едно Зареждане, струваше ми се невъзможно. Но започнах да разглеждам и електромобили, тъй като цените на хибридните автомобили беше еднаква с тези на електромобилите.
След доста лутане и четене попаднах на канала на Дани, най-вече култовото видео, в което се говори за това, че е по-изгодно да ползваш електромобил, от колкото хибрид или кола с ДВГ. Само една бележка – това видео беше актуално към момента, но не е към днешна дата.
След като вече бях решил, че следващата ми кола ще е електромобил, трабваше да избера, това което е най-подходящо за нашите нужди.
Основни компоненти при електрическите автомобили
- Батерия: Сърцето на електрическата кола е нейната батерия, която действа като енергиен резервоар. Тази батерия съхранява електрическа енергия и осигурява необходимата мощност за задвижване на електрическия мотор на автомобила и други компоненти.
- Порт за Зареждане: Портът за зареждане служи като точка за свързване на електрическата кола към външен източник на захранване. Този порт е за презареждане на основната Батерия.
- Електрически двигател или двигател: Електрическият двигател или двигател е работният кон на електрическата кола. Той използва съхраненото електричество от батерията, за да управлява автомобила. Електрическите двигатели могат да бъдат DC (постоянен ток) или AC (променлив ток). (захранващ електронен контролер, статор, ротор, едностепенна скоростна кутия и диференциал)
- Инвертор: Инверторът е отговорен за преобразуването на постоянен ток от батерията в променлив ток, необходим за задвижване на електрическия мотор. Инверторът също играе роля в контролирането на скоростта на двигателя чрез регулиране на честотата на променливотоковия ток.
- Трансмисия: Трансмисията или скоростната кутия пренася механичната енергия от електрическия мотор към колелата. За разлика от традиционните превозни средства, електрическите автомобили имат автоматични трансмисии с опростено разположение на предавките.
- Термична система (охлаждане): За да осигурят оптимална производителност и дълъг живот, електрическите превозни средства използват термични системи за охлаждане. Тази система е отговорна за поддържането на правилния работен температурен диапазон за различни компоненти.
- Допълнителна Батерия: Подобно на традиционните бензинови или дизелови автомобили, електрическите автомобили имат допълнителни батерии. Тази батерия захранва различни функции, като светлини, клаксон, аксесоари и други компоненти на автомобила.
- Power Electronics Controller (PEC): Контролерът за захранваща електроника (PEC) действа като мениджър на потока на електрическа енергия, произхождащ от батерията. Този контролер има важна роля в регулирането както на мощността, така и на въртящия момент от електрическия мотор.
Видове батери
Различните видове батерии, които се използват днес, са литиево-йонни, никел-метал-хидридни, оловно-киселинни и Ултракондензатори. Новите технологии като твърдотелните батерии са само на няколко години от използването им в електромобилите и ще променят начина, по който хората мислят за електрическите автомобили. От една страна, те имат обхват от над 700 км с едно Зареждане.
- Литиево-йонни батерии – Повечето от съвременните електромобили използват литиево-йонни батерии. Това е същата технология, използвана в смартфони и преносими компютри и е известно, че има високо съотношение на мощност към тегло. Много ефективни и предлагащи отлична производителност при висока температура, те в момента са най-добрият вариант за задържане на стабилен заряд и могат да се рециклират. Въпреки това, литиево-йонните батерии са подложени на голямо внимание заради не толкова екологичния начин, по който се добиват материалите за тях.
- Никел-метал хидридни батерии – Най-често ще намерите тези батерии в хибридни превозни средства, които комбинират бензинов двигател с електрически двигатели. Тези автомобили използват бензинова енергия за презареждане на бордовата Батерия. Никел-метал-хидридните батерии обикновено издържат по-дълго от литиево-йонните батерии и са безопасни за употреба. Недостатъците са, че са скъпи за производство, генерират много топлина при високи температури и имат висока скорост на разреждане.
- Оловно-киселинни батерии – Това са вид 12-волтови батерии, използвани в бензинови автомобили за стартиране на двигателя. Те съществуват отдавна и са евтини и безопасни за употреба. Въпреки това, оловно-киселинните батерии имат относително кратък живот и не се справят добре при студено време. Този вид батерия се използва само в електромобили за захранване на допълнителни спомагателни функции; осигуряване на резервно захранване за сервоуправление, усилване на спирачките и за захранване на функциите за безопасност в електромобилите.
- Ултракондензатори – Подобно на оловно-киселинните батерии, ултракондензаторите се използват като вторични устройства за съхранение и спомагат за изравняване на натоварването на литиево-йонните батерии. Те основно съхраняват поляризирана течност между електрод и електролит. Ултракондензаторите също дават на електромобилите допълнителен тласък на мощност по време на ускорение.
- Твърдотелни батерии за електрически автомобили – През следващите няколко години твърдотелните батерии може да се превърнат в избраната батерия за електрически автомобили. Те могат да намалят въглеродния отпечатък на EV батериите с близо 40 процента. Технологията в твърдо състояние използва твърд керамичен материал вместо течни електролити за пренасяне на електрически ток, което прави батериите по-евтини, по-леки и по-бързи за Зареждане. BMW и Ford тестват батериите сега за използване в автомобили през 2025 г. Твърдите батерии също могат да имат пробег от 700 км, елиминирайки „безпокойството за обхват“.
Наистина ли електрическите автомобили произвеждат по-малко въглеродни емисии от ДВГ автомобилите?
Всяка оценка на въглеродните емисии, свързани с даден продукт, трябва да разглежда целия му жизнен цикъл, от производството до бракуването (и, надяваме се, рециклирането). Много твърдения за предполагаемо по-лошо въздействие върху околната среда на електрическите автомобили се фокусират върху производството и пренебрегват действителното използване на автомобилите.
Зрънцето истина в критиката е, че електромобилите наистина отнемат значително повече енергия за производство. Производството на батерии изисква големи количества електричество за загряване на пещи за изпичане на електродни материали и за Зареждане и разреждане на батерията, за да се подготви за употреба. Въпреки че електричеството може да се произвежда с нулеви емисии, повечето страни все още изгарят въглеродни изкопаеми горива, за да въртят генератори. Анализ на Националната лаборатория в Аргон в Илинойс, цитиран от Агенцията за опазване на околната среда на САЩ, предполага, че производството на акумулаторни автомобили произвежда около 60% повече въглеродни емисии от техните братовчеди с изкопаеми горива.
Това означава, че електрическите автомобили започват с голям въглероден недостатък, понякога описван като „въглероден дълг“. Въпреки това, Eoin Devane, старши анализатор за наземен транспорт в Комитета по изменение на климата, съветник по въпросите на климата на правителството на Обединеното кралство, каза: „Ако погледнете данните, този „въглероден дълг“ се изплаща в рамките на около две години след шофиране на превозното средство .
Изборът
Най-важното е да определим бюджетът, с който разполагаме, имайте превид, че най-вероятно ще похарчите около 10% над тази сума.
Много важно уточнение тук е, че в Европа основно се ползват коли с два вида зарядни накрайници CHAdeMO и CCS. Няма да се спирам в детайли на тези два вида накрайници, но трябва да се знае , че най-ползваният стандарт в Европа е CCS2, което означава, че ако се нуждаете от бързо зареждане, когато пътувате на дълги разстояния ще намерите много по- лесно къде да заредите ако имате кола с CCS2. За хора, избрали CHAdeMO трябва да добавим, че съществуват преходници, чрез които собствениците на коли с CHAdeMO могат да ползват и зарядни станции със CCS2. Но всичко идва на съответната цена.
След това трябва да сме честни със себе си за какво ще ползваме колата и колко км изминаваме на ден. Средното разстояние, което се изминава от шофьорите в Европа е 16000км на година. Ако караме изцяло градско и правим няколко пътувания до морето на година, една кола с батерия до 60kWh би била добър избор. Обикновено тези коли се зареждат на DC станция с , скорост до 100 kWh и на АС станция с 7 kWh до 11 kWh , лично за мен това е културна DC скорост на зареждане, осбенно ако имаш деца и се налага да спираш често за ходене до тоалетна. Ако все пак сме от хората, които трбва да пътуват често и изминават по над 25000км на година или повече, то най-вероятно трбва да се търси кола с батерия между 70-100 kWh според това с скакъв бюджет разполагате.
Предполагам, че много от вас ще се запитат – ами трябва ли ми зарядна станция вкъщи или да разчитам на обществени зарядни. В България няма проблеми с достъпа до бързи зарядни станции, тъй като обществените зарядните станции са повече от достатъчни за количеството електромобили в страната. Въпреки това най-изгодна цена ще получим ако зареждаме вкъщи. След това остава да си изберете станцията и да я монтирате. Ако все пак се затруднявате в избора си, може винаги да се обърнете към Gigacharger, това е най-лесният и безгрижен начин да ви бъде инсталирана зарядна станция, за повече информация вижте сайта на Gigacharger тук. Важно е да уточним, че все повече работодатели предлагат зареждане на работниците си, някой го предлагат безплатно, други изискват минимална такс,а а трети ще искат да си заплатите използваните киловати.
За съжаление в България не се прелага никакво подпомагане от страна на държавата при закупуване на електромобил.
Много хора се тревожат какво ще стане с батерията на колата по време на експлоатацията, тъй като това е и най-скъпата част от колата. Електромобилите, произведени през последните от три до пет години разполагат с температурно менажиране на батерията, което удължава живота и. Повечето от модерните електромобили разполагат с батерии, които могат да издържат от 1500 до 2000 цикъла на разреждане/зареждане, което означава, че ако с едно зареждане колата ви изминава средно 300км, батерията разполага с живот в рамките на 450000км до 600000км, средно ДВГ колите в Европа се карат до около 320000км. Въпреки всичко, когато изберете електромобил, проучете относно вида батерия, с който колата разполага и какъв вид зареждане не е най-подходящ за тази батерия. Обикновено за ежедневна употреба се препоръчва използване в диапазона 20%-80%. А когато тръгнете на дълъг път и се нуждаете от целият пробег на колата, може да заредите до 100%. Едно интересно видео тук Tesla Model 3 на 160000км.
Електрическите превозни средства идват с много софтуерни и хардуерни компоненти. Важната част от използването му е, че трябва да се актуализира често. Някои производители предлагат актуализациите безплатно, а други таксуват малка сума, така че имайте предвид важния софтуер и хардуер и техните актуализации.
Когато избирате електрическо превозно средство (BEV), едно важно съображение при избора на електрическо превозно средство са разходите за поддръжка. Както всяка кола, ако не се грижите за BEV, работата му може да бъде засегната. Електрическите автомобили обикновено се нуждаят от по-малко поддръжка, поради по-малкото движещи се части. Резервните части за електромобили са по-скъпи в сравнение с традиционните автомобили с ДВГ и намирането на механици, квалифицирани в ремонта им, може да бъде предизвикателство. Така че, когато обмисляте кое електрическо превозно средство да изберете, не забравяйте, че разходите за поддръжка играят важна роля в цялостния процес на вземане на решения. Но с увеличаването на популярността на EV автомобилите през годините, наличието на квалифицирани механици ще се увеличи, следователно можете да станете свидетели на значително намаляване на разходите за поддръжка.
Заключение
Когато оценявате практическата използваемост на електрическия автомобил, от съществено значение е да го приведете в съответствие с вашите специфични нужди. Помислете за разстоянието, което обикновено изминавате ежедневно, и знайте обичайния си обхват на шофиране. Ако живеете в град с метро, тогава би било правилният избор да си купите електрическа кола, за да пътувате до близките места. Удобството на градското пътуване без емисии го прави подходящ избор. Въпреки това, практичността на решението може да се различава за други въз основа на техните уникални изисквания и модели на шофиране.
Вземането под внимание на гореспоменатите фактори при избора на електрически автомобил може да ви помогне да направите информиран избор. Изборът на правилния електрически автомобил гарантира не само практичност и ефективност, но също така допринася за по-устойчив и екологичен транспорт.
Поздрави- Тодор Раднев