Магията на литиевойонните батерии. Батерия за милион километра истина или суха наука?

Категория

Публикации

Дата на публикуване

04.02.2024

Автор

Калоян


NMC батериите използват катод, направен от смес от никел (Ni), манган (Mn) и кобалт (Co), чийто състав варира в зависимост от конкретния вариант на NMC (напр. NMC 111, NMC 532, NMC 811). NMC батериите обикновено имат по-висока енергийна плътност в сравнение с LFP батериите, което означава, че могат да съхраняват повече енергия в по-малъл обем. Батериите с литиево-железен фосфат (LFP), често наричани LiFePO4 батерии, са вид литиево-йонна Батерия, която използва литиево-железен фосфат като катоден материал. LFP батериите са известни със своята стабилност и безопасност поради здравата си химическа структура, за разлика от NMC,те могат да съхраняват по-малко количество енергия в единица обем, но поради химичната си структура са по издръжливи.


В една много интересна статия от 2022 година един канадски професор д-р Джеф Дан и неговия екип създават много интересна Батерия на база никел манган и кобалт, което оборва мита, че батериите съдържащи литиево-железен фосфат са по-добри от гледна точка на издръжливост и запазване на своя капацитет. В тази своята статия те разглеждат монокристални Li[Ni0.5Mn0.3Co0.2]O2//графитни (NMC532) призматични клетки с много ниско съдържание на графит достатъчно за достигане и работен волтаж до 3,80 V (вместо ≥4,2 V което е характерно за голяма част от батериите тип NMC). Батериите в този тест са циклично зареждани до 3,65 V или 3,80 V. Това е направено за улесняване сравнението с LiFePO4//графитни (LFP), които имат почти идентичен потенциал при максимално зареждане между 3,6 до 3,9 V. Клетките NMC532, когато са конструирани с такова количество графит, че да бъдат заредени до 3,80 V, имат енергийна плътност, която надвишава тази на LFP клетките и цикъл на живот, който значително надминава този на LFP клетките при темперетурни интервали от 40 °C, 55 °C и 70 °C в лабораторни условия. NMC клетките, особено тези, балансирани и заредени до 3,8 V, показват, по-малко намаляване на капацитета и по-висока енергийна плътност в сравнение с LFP клетките и се очаква да имат живот, приближаващ един век при 25 °C. Важно е да се отбележи, че клетки NMC -532 има на много и различни производители. но това, което отличава горепосочените от всички останали са количеството графит и вида електролит използван при тяхната направа.

Всичко това звучи прекрасно, но нека не забравяме, че този ескперимент е проведен в лабораторни условия със скорост на зареждане сходна с тази на домашна зарядна станция. Поуката, която можем да извлечем, е че ако знаем волтажа на батерията на нашия електромобил, можем да направим така, че чрез ограничаване процента, до който тя да бъде заредена да удължим живота й в много голяма степен, без това да ни лишава от необходимите ни километри.


Адаптирано от източник:
P. Aiken et al 2022 J. Electrochem. Soc. 169 050512