Tesla Model S P85 - U revision на мотора. Как и защо.

Категория

Публикации

Дата на публикуване

07.06.2024

Автор

Шаро

Представяме ви една статия написана от Бони Бонев

Защо е нужно да се прави ревизия

Старите модели на Tesla имат стабилна сглобка и качествени материали в купето, за разлика от някои по-нови модели, но страдат от няколко детски болести. Някои от тях са доста неприятни и засягат батерията и мотора. За съжаление заради елементарни некачествени уплътнения, могат да пострадат скъпи агрегати и поради тази причина ако си купувате Tesla Model S от първите години на производството трябва да им обърнете специално внимание. 

Добре е да знаете, че всички Tesla Model S със заден мотор от 2012 до 2015г, както и всички Model S/X вариант „Пърформанс“ с голям заден мотор страдат от една и съща фатална болест – изпускащо уплътнение на ротора.  Снимка 1 – мотор, 2 – уплътнение. 

Ако не се смени на време, това уплътнение става причина за тежки поражения на мотора – охлаждащата течност може да влезе в него и да стигне дори до инвертора. Понякога след такова „наводняване“ моторът не подлежи на ремонт или той е безсмислено скъп. 

През годините Tesla правят няколко ревизии на задния мотор, но в общи линии без особен успех. Доста собственици се оплакват, че колата им влиза в сервиз на всеки 10 -150 000км за смяна на мотор. Това е гранционна услуга  и през първите 8г. Тесла сменят мотора с друг, който е ремонтиран. Означен е с RMN + буква на ревизията – B, C, D, F , E и т.н.  Последните ревизии Q и  Т  са по-устойчиви, но не достатъчно и при тях също има проблеми.  

Така изглежда пробило уплътнение

Последната ревизия – U, решава проблема кардинално, променяйки пътя на охлаждането, така че се елиминира ротора – Rotor Cooling Delete.

Реално от Тесла са преценили , че роторът не изисква допълнително охлаждане и са премахнали малката тръбичка, която минава през него.  

За съжаление, това не се предлага като отделна услуга. Можете да си купите такъв мотор или да ви го сменят срещу скромната сума от 6000 Евро. 

Ако колата ви е в гаранция, не е препоръчително да правите каквото и да било по мотора, за да не изгубите гаранцията. Каквото и да се случи сега с вашия мотор, ще получите гаранционно сменен с U ъпдейт. Купете си златна карта на СБА и чакайте търпеливо:))

Ако обаче колата ви не е в гаранция , задължително вземете мерки и защитете мотора си . 

Как да разберем имаме ли този проблем.

Можете много лесно да проверите дали при вас има теч – вдигнете колата на подемник, свалете задната кора и свалете сензора за скорост. Ще го видите в задната част на мотора. Държи се на един болт и една клема. Сваля се за 10мин.

Ако сензорът е сух, нямате никакви проблеми ( за сега) – карайте смело. Ако има малки капки течност или влага, вземете мерки възможно най-бързо. Ако е много мръсен с остатъци от ръжда, капки и т.н. спрете колата и ревизирайте целия мотор веднага, защото е възможно да се повреди всеки момент. Снимка 006

Препоръчваме ви , дори ако колата ви е гаранционна, да направите тази проверка и ако сензорът дава индикации за теч, да изискате гаранционна намеса от Тесла. Пишете им, че чувате периодично шум от мотора и т.н, за да ги накарате да го прегледат. Открият ли теч, те са длъжни да ви сменят мотора и новият вече ще е с U ревизия. Ако обаче сте вече извън гаранция, можте да вземете мерки и сами. Както казахме, ако по сензора има много кал, ръжда и мръсотия, за съжаление ще се наложи моторът да бъде свален и изцяло ремонтиран. Ако обаче има малко влага , може да минете и с по-лека процедура. Вариантите са 3: 

Вариант 1

Смяна на уплътнението – ново уплътнение е около 300лв, сваляне на мотор, смяна и т.н. вероятно над 1000лв. Пълна ревизия на мотор  с лагери и т.н може да стигне и над 3000-3500лв. Този вариант обаче не решава кардинално проблема. Новото уплътнение също има някакъв живот. 

Вариант 2

Ново уплътнение + защитен дренаж. Всичко по т.1 + защитен дренаж, така че при нов пробив антифирза да изтича навън и да не влиза в мотора.

Вариант 3

U ъпдейт , така както го прави Тесла. Тук има два варианта: 

Вариант 3.1

Купувате си нова планка ( предлага се от находчиви производители) за 600-700Евро , сваля се мотора и се монтира планката. За сваляне на мотор и монтаж цените може да са различни в зависимост от сервиза.

Вариант 3.2

Модификация на съществуващата планка без сваляне на мотора. Това е най-евтината процедура, която можете да направите. Ако имате умения и инструменти е възможно да се справите сами, работата е за около 1 ден или по-малко и няма да ви струва почти нищо. Ако не искате да рискувате е добре да го направят в сервиз и вероятно ще ви вземат около 900-1000лв за всичко. Колата трябва да се вдигне на подемник, да се свали кората на мотора, да се свали маркуча за антифиза, да се направи специален разрез на планката на място ( много внимателно, за да не засегнете мотора и също така да уплътните долната част, за да не влезнат стружки от рязането) . Да се свали долната част, да се завари с аргон  отворът отгоре, да се запуши горният отвор, за да не влиза мръсотия, да се сглоби обратно и да се уплътни разрезът със силикон. Снимки 11, 12, 13. След това да се прекъсне и уплътни тръбичката за обратния антифриз и да се обезвъздуши системата. Снимка 14. 

Ние направихме тази процедура на Tesla Model S P85+ 2013г и за сега след 500км тестове нямаме сигнали за грешки или показания, които са извън нормата. 

Ето и едно видео описващо нещата от статията.

Успех!