Tesla model S Plaid

Категория

Публикации

Дата на публикуване

17.01.2024

Автор

Шаро

Сигурно се чудите какво означава “Plaid” и защо така е кръстен най-бързия модел на Тесла. Истината е, че избора е вдъхновен от популярната пародия на Starwars “Spaceballs” от 1987 г., режисирана от Мел Брукс. В този филм, “Plaid” е използвано за описване на скорост, която е още по-бърза от “Ludicrous Speed”, скорост която се използва когато светлинната скорост е твърде бавна. В контекста на филма, когато космическият кораб ускорява до “Plaid Speed”, фонът се променя в психоделичен шарен модел, подобен на плат с текстура наречена “Plaid” . В откъса долу може да видите въпросния момент от филма.

Началото

Tesla Model S Plaid представлява върха на иновациите и производителността в портфолиото на Tesla, Inc. Този модел е кулминация на постоянните усилия на компанията да подобрява своите електрически автомобили и да преследва високите стандарти за скорост и ефективност. Все пак сещате ли се за друга 1000+ коня кола, която е способна да се движи ежедневно, без това да коства сериозна сума пари за регулярни смени на компоненти и консумативи? Мъск освен, че успява да произведе такава кола, то я доставя и до клиентите си на цена далеч под тази на конкурентите способни да влязат в 9 секунди на 1/4 миля.

Иновативен Дизайн и Технологии

Plaid версията на Model S се отличава със своята тримоторна задвижваща система, която осигурява едино от най-бързите ускорения в автомобилната индустрия – от 0 до 100 км/ч за около 2 секунди. Ако успеете да намерите по нашите ширини достатъчно добра настилка естествено. При нас е реалистично ад говорим за 2.4 секунди. Освен това, автомобилът предлага подобрен пробег и по-ефективно управление на батерията. Това се постига като, на пръв поглед същата 100 киловат часова батерия, се пренарежда и вече може да се осигури повече мощност без да трябва да се повишава капацитета.
Освен подобрената батерия върховия модел на Тесла получава и нови цели 3 електромотора, два на задната ос и един на предната. Те не са просто старите мотори плюс един, те са и с много по-висока производителност при високи обороти. Повечето електрически мотори изпитват трудности с нарастването им и губаят мощност. Порше в техния Тайкан решават проблема, като инсталират двускоростна кутия на задния мост. Тесла обаче се хвърлят в непознатото и правят първите мотори с карбонови обвивки на роторите. Тази технология позволява моторите да достигат по-високи обороти, което е ключов фактор за постигането на впечатляващата мощност

Моторите са обявени от Санди Монро като шедьовър, но не само заради обвивката от карбон на роторите. Самите мотори са направени много контактни и навсякъде по тях е наблегнато на опростяването в името на по-лесно производство, по ниско тегло и заемането на по-малко място.
Може да разгледате видеата на Санди в канал му в YouTube.

https://youtu.be/toTbd__x3kE

Според Ingineerix, предния мотор на Plaid тежи около 45 кг, докато останалата част от задвижването (едностепенна трансмисия и инвертор) тежи около 50 кг, което ни дава сравнително ниско общо тегло от приблизително 95 кг. Това означава, че имаме около 260kw на тегло под 100кг. Кога сте чували за двигател с вътрешно горене с подобни показатели да тежи дори близо до това с нужната му скоростна кутия и окабеляване към него. Лекотата и компактността печелят и възможността монтирането да е много ниско и с това да се свали още центъра на тежестта, който заради батерията в пода и без това е адски ниско. Нещо, което помага много за стабилността при по-динамично шофиране. Да не забравяме, че тук говорим за пълноразмерен седан с 5 места и над 1000 конски сили, а въртящият момент надхвърля 1400 нютон-метра.

Сигурно се чудите как толкова млад производител на автомобили изведнъж слага на масата толкова много иновации. Все пак освен да измислиш нещо ново трябва да намериш и начин да го произвеждаш достатъчно рентабилно и бързо за да може да се използва в производството на автомобили. В ситуацията с моторите на Plaid виновниците за конструирането на машината, която може да облече ротора с карбон е Tesla Automation. Компанията е основана като Grohmann Engineering в Прюм, Германия през 1983 година и се развива с цел да предлага иновативни решения за автоматизацията на автомобилната индустрия. Компанията непрекъснато се развива, като запазва фокус върху новаторските технологии. Включването й в Tesla през 2016 година представлява ключов момент в нейната най-скорошна история. Повече за компанията може да прочетете тук.

Друга иновация, която въвежда Тесла е отливките на цели секции от колата. Това води до спестяване на време, пари и материали. В Model S Plaid се започва въвеждането на технологията като се правят кастинги на отделни компоненти, който после се слепват, за да се получи цялото купе. Това води до приза на една от най-сигурните коли. В последствие Тесла започва да използва гига пресите на IDRA и така към днешна дата прави дори купето на пикапа си само от няколко части. Вместо стотиците, които са нужни при традиционната технология на щамповане на ламарини и заваряването им с точкови заварки в последствие. Неофициалната история твърди, че IDRA от години са обикаляли автомобилните производители, а дори и Ролс Ройс, който произвеждат самолетни двигатели, да предлага пресите, но никой не ги е взел насериозно. Така се появява ТЕсла и нещата започват да се случват и за двете компании. Към днешна дата IDRA произвежда преси дори за китайски автомобилни компании. Ако ви е интересно как е сглобено купето на на Plaid може да разгледате отново видеата на Sandy Munro по темата.

Постижения

Писта

Времето за обиколка на Нюрбургринг е е 7 минути и 25.231 секунди. По това време Порше Тайkан е със 7 секунди по-слабо време. Към днешна дата рекорда е подобряван няколко пъти и се държи от Rimac Nevera – 7:05:298. Особеността на тази писта, е че през зимния сезон винаги текат реконструкции по нея, заради голямото натоварване на трасето, а понякога и заради инциденти след, които се решава, че даден участък е прекалено опасен и рекордите общо взето важат за дадената година.

На друго емблематично трасе, Лагуна Сека, Model S Plaid постига 1:29:9 с пилот Йоханес ван Овербеек. На същата писта състезателната кола на Unplugged Performance с пилот Ранди Робст постига 1:28.21. Интересното е другия рекорд на пистата постигнат от същия пилот от 1:27.62 с McLaren Senna, което е по-малко от секунда разлика.

Драг

В драг дисциплината Model S Plaid може да измине 1/4 миля за около 9.23 секунди. Това зависи най-вече от сцеплението на мястото където се опитвате да пречупите физиката. По пътната мрежа в този край на света е почти невъзможно, тук по-скоро може да постигнем нещо в диапазона 9.4-9.6 секунди.
Рекорда към днешна дата е 8.73 секунди, но става въпрос за кола без интериор и гуми за драг състезания.

Ако планирате покупка на нова Tesla можете да използвате този линк Tesla Referral линк и да получите безплатни километри Supercharging, Premium connectivity или 1 месец безплатен FSD.