В тази статия ще разгледаме как зареждат три различни коли при пътуване на DC станции. Разликите при тях са както в капацитета на батерията така и в архитектурата, но въпреки това са и близки в показанията си.
Hyundai IONIQ 5 N предлага 800V архитектура, с което си осигурява по-бързо Зареждане на станциите, които са ограничени на 500 ампера, а може би ще има и по-малки загуби. TeslaModel SPlaid е с по-голяма батерия и от Hyundai IONIQ 5 N и от Tesla Model Y Long Range, но е на 400V, което ограничава зареждането извън мрежата на Тесла до ~215kw при възможност на колата до 250kw. Tesla model Y Longrage също е с 400V архитектура, но пък е с капацитет на батерията подобен на този на IONIQ 5 N, 78kwh срещу 84kwh номинални стойности.
Tesla model S Plaid
Първо ще разгледаме как зарежда TeslaModel SPlaid на Tesla V3 и Fines 225kw Alpitronic станции.
В графиките може да се види лесно, че въпреки по-голямата максимална мощност, която се постига на Тесла станцията времето е пренебрежимо малко по-добро. Няма и една минута в диапазона на максималната мощтност на станциите и една минута при Зареждане в диапазона 17-72%
Hyundai IONIQ 5 N
В следващата графика може да проследите зареждането на IONIQ 5 N на 240кв станция Autel. Както и при Plaid-a и тук колата може повече , ~265kw, но е ограничена от станцяита. Това обаче надали ще даде голям ефект във времето, защото както се вижда от горните графики то няма да е много различно. Първото, което прави впечатление е колко време колата успява да зарежда със скорост от 240кв, а именно чак до 54%, а до 72% успява да зареди за 14:09 мин. С Plaid-a ще е трудно директно сравнение, защото батериите са с различен капацитет, но по-надолу ще направим директно сравнение с Model Y longrange, като може би по-близък като модел е Model Y Performace, но той зарежда едентично.
Друго, което забелязваме при това Зареждане е, че когато колата остава вързана на станцията след 100% тя продължава да тегли ток от мрежата за да охлади максимално, като стойностите достигат пик от 6.3kw. Извода, който си правим като гледаме данните, е че при пътуване няма никакъв смисъл тази кола да се зарежда над 75%. Времето което ще прекараме в зареждане след този процент ще е много повече от това да спрем още веднъж с диапзона до 75% .
Tesla model Y Longrange
В следващата таблица ще разгледаме TeslaModel Y longrange. Интересното тук, е че в диапзона 17-95% времето за Зареждане е доста близко с това на Model SPlaid, 50мин срещу 48мин, но разлиака е в количеството заредена енергия, 63.88kwh срещу 75.22kwh.
Ако сравним зареждането с това на IONIQ 5 N, след като и двете коли се водят SUV с близки по капацитет батерии, виждаме къде е голямата сила на Hyundai. В диапазона 17-72% разликата е почти 10 минути, а при 17-95% приблизително 13 минути.
В следващи статии ще сравним отново автомобилите и по други критерии, колкото и трудно да е, защото колкото са близки трите модела в един паралел толкова са и различни по други. Очаквайте следващи статии тук и сравнения в канала ни в YouTube